03
Farby - farebné poradenstvo


Farebné poradenstvo je veľmi dôležitou súčasťou tvorby interiérov a exteriérov, pomáha nám pri výbere nášho osobného štýlu - ako sa obliekame, vyberáme make-up a celkovo vyjadrujeme našu osobnosť. Život bez farieb si ani nevieme predstaviť. Farby , ktoré nás obklopujú, od nádherných krajín, pestrofarebných kvetov, vtákov a živočíchov cez úžasnú dúhu až po úžasné jedlá, ktoré máme na tanieri. Dnešné ponímanie domova už zďaleka nie je len predstava prístrešia a ochrany. Domov dnes vyjadruje a odzrkadľuje našu osobnosť, kým sme, akí sme, ako nás vnímajú ostatní. Pomocou farby a svetla, ktoré nás obklopujú v prírode a okolí môžeme výrazne ovplyvniť výraz a podobu našich obydlí. Sú to dva kľúčové body, ktorými ovplyvňujeme typ energie, náladu a útulnosť interiéru, ktorý vytvárame. Práve pri tvorbe interiérov je zásadný vzťah medzi vybranými farbami a náladou, ktorú predstavujú. Dôležité je poznanie pôsobenia farieb, čiže psychológia farieb a rôzne metódy ich kombinovania. Vytvorenie vlastnej farebnej schémy dodá originalitu štýlu pre ktorý sa rozhodneme pri zariaďovaní a vytváraní svojho obydlia.
Pochopenie základných farebných princípov je presne tým krokom k tomu, aby ste svoj interiér premenili na jedinečný.

Pre kombináciu farieb používame   tzv. Farebný kruh, kde sú znázornené všetky viditeľné farby. Rozdeľujeme ich na primárne, sekundárne a terciálne .
 - Primárne farby sú červená, žltá a modrá. Ich miešaním vytvoríme všetky ostatné farby
 - Sekundárne farby vznikajú kombináciou dvoch primárnych farieb. Patrí sem  oranžovú (žltá + červená), zelenú (žltá + modrá) a fialovú (červená + modrá.
 - Terciálne farby vznikajú  zmiešaním jednej primárnej a jednej sekundárnej farby.

Ďalej môžeme pridávať bielu farbu a vznikajú farebné odtiene s jemným farebným nádychom. Pridaním  čiernej farby vzniknú tmavšie neutrálne farebné odtiene.

Farby z hľadiska vzťahu medzi sebou rozdeľujeme  do dvoch hlavných skupín:  analogické farby(príbuzné) a komplementárne farby.
 - Analogické farby - príbuzné  sú  vo farebnom kruhu umiestnené hneď vedľa seba, čo zaručuje, že spolu dobre ladia, sú harmonické, ale neposkytujú dotatočný kontrast.
 - Komplementárne farby , čiže doplnkové , sú farby na vzájomne protichodných pozíciách na farebnom kruhu. Ich použitím dostávame dostatočný kontrast. Ak použijeme čisté kompementárne farby a zaradíme ich vedľa seba, navzájom stupňujú intenzitu svojho jasu, čo nie je veľmi vhodné pri zariaďovaní interiérov. Keď však použijeme ich tlmenejšie odtiene, dosiahneme pôsobivé kombinácie.

Ďalej môžeme kombinovať tóny jednej farby. Vytvárajú tzv kombinácie tón v tóne,  ktoré používajú len jednu farbu a jej odtiene, nádychy, tóny. Výsledok je harmonický, elegantný, avšak v priestore nevytvára dostatočný kontrast a interiér bude nevýrazný. Dostaneme tzv. monochromatický interiér. Takýto interiér musíme oživiť pridaním textúr a vzorov.
Pri tvorbe interiérov často využívame tzv. neutrálne farby . Môžeme ich definovať ako mix  primárnych farieb v rôznych kombináciách.  Vznikne škála šedých a hnedých odtieňov, ktoré môžeme ďalej tónovať bielou a čiernou. Poskytujú  vizuálnu nenáročnosť a harmóniu.  Prinášajú do našich domovov pokoj a duševnú pohodu. Krásu neutrálnych interiérov podčiarkneme pomocou  akcentných farieb, ktoré pozdvihnú inak čiste účelný interiér na priestor plný  vtipu a hravosti .

  ÚVOD